"Cuda za rogiem" - Keigo Higashino [PRZEDPREMIEROWO]

(...) Ponieważ kartka jest czysta, możesz narysować taką mapę, jaką tylko zechcesz, wytyczyć dowolną drogę. Wszystko zależy wyłącznie od ciebie. Jesteś wolny i masz nieograniczone możliwości. To wspaniała wiadomość. Proszę uwierz w siebie i wykorzystaj życie w pełni, tak by niczego nie żałować".
Czasem tak bywa, że jakaś książka zwróci waszą uwagę i sami nie wiecie, co tak bardzo was do niej ciągnie. Kiedy zobaczyłam gdzieś w mediach społecznościowych książkę Keigo Higashino, od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Czy intuicja mnie nie zawiodła?

Pewnego dnia trójka drobnych złodziejaszków - Shōta, Atsuya i Kōheitrafia trafiają do opuszczonego sklepu. Ich plan jest prosty - przeczekać w tej nietypowej kryjówce noc i wyruszyć w dalszą drogę, z dala od ewentualnego pościgu. Jednak nie wiedzą, jak niezwykłe okaże się to miejsce. Jakie jest ich zdziwienie, kiedy przez roletę w oknie do sklepu wpada list. Młoda kobieta prosi o radę właściciela sklepu pana Yūji Namiya. Okazuje się, że opuszczone lokum, w którym się znaleźli, było kiedyś miejscem, w którym ludzie szukali rozwiązania swoich problemów. Listy z pytaniami wrzucali przez wspomniany otwór w rolecie, a odpowiedzi odbierali w skrzynce na mleko. Wszystko działo się anonimowo. Działo się, ponieważ trójka tymczasowych lokatorów odkrywa, że list znaleziony przez nich pochodzi prawdopodobnie z przeszłości, kiedy to dawny właściciel prowadził tutaj swoją 'działalność doradczą'. 
Kto z nas nie ma problemów? Boryka się z tymi bardziej lub mniej poważnymi, próbując znaleźć najlepsze dla siebie wyjście. Często szuka rady u najbliższych, jednak oni nie zawsze są dobrym organem doradczym, zwłaszcza w sprawach, w których należałoby zachować dystans. A gdyby tak, na naszej drodze ktoś postawił sklep, taki jak ten pana Namiya, do którego moglibyśmy zwrócić się anonimowo i otrzymać odpowiedź na nasze wszelkie wątpliwości? Kogoś kto nie oceniałby, ani nie wnikał zbyt głęboko w nasze życie prywatne, a jedynie byłby dla nas swego rodzaju drogowskazem? Czy nie byłoby idealnie? 
Książka "Cuda za rogiem" to historia inna niż wszystkie. Nie znajdziemy w niej powielanego w wielu książkach schematu: on, ona, miłość, zdrada, happy end. I chociaż nie mam nic przeciwko książkom zbudowanych na takim "szkielecie", to miło jest czasem sięgnąć po konkretną pozycję wydawniczą i pozytywnie się zaskoczyć. 
Ta opowieść wciąga od pierwszej strony. Jesteśmy ciekawi jak potoczą się losy trójki rabusiów, jak odnajdą się w roli doradców, czy będą potrafili ze swojego współczesnego punktu widzenia, wczuć się w problemy osób z przeszłości? Czy ludzie korzystający z ich pomocy, podejmą słuszne decyzje i jaki to będzie miało wpływ na ich życie? Wszystko to powoduje, że nie można się od niej oderwać. 
Książka składa się z kilku historii, których pozornie nic nie łączy. Jednak jeśli dotrzecie do jej zakończenia z zaskoczeniem zauważycie, że mają one ze sobą dużo wspólnego, a każda z nich jest elementem układanki, którą stworzył Keigo Higashino. 

Podsumowując:

"Cuda za rogiem" to historia, która potrafi zauroczyć. Magiczna otoczka, którą jest owiana, nadaje jej charakteru, a opisane w niej przykłady ludzkich problemów oraz wskazówek pana Namyia sprawiają, że nie raz się uśmiechniecie. To opowieść, którą porównałabym do bajki dla dorosłych: mamy odrobinę czarów, ale także morał i puentę, która daje nadzieję na to, że zawsze można zacząć od nowa i spróbować narysować swoją własną mapę życia. Z przyjemnością dałam się oczarować.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Otwarte. 

https://www.facebook.com/WydawnictwoOtwarte/Komentarze

  1. Takie ciepłe i klimatyczne historie bardzo przyjemnie się czyta. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Bajka dla dorosłych? Może być ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram

Copyright © NIEnaczytana