"Wiosenne przebudzenie" - Joanna Jax [PATRONAT MEDIALNY NIENACZYTANA]

 

[...] odziedziczyła pewne cechy po matce, szczególnie naiwność, która nakazywała jej wierzyć, że człowiek jawiący się jako chodzące dobro nie może posiadać wad. Jednak ludzie byli tak skonstruowani, że każdy z nich posiadał swoją ciemną stronę".

Kolejna odsłona Jax była jak wiosenne przebudzenie. Tylko ona potrafi tak pokierować fabułą, że od razu czytelnik odżywa w trakcie lektury.

Epicka opowieść o ludziach żyjących w latach siedemdziesiątych, epoce zmian wartości i nowego spojrzenia na świat. To kolejne pokolenie bohaterów uwielbianej sagi Prawda zapisana w popiołach.
W Polsce nastała era Edwarda Gierka i czas prosperity za zagraniczne pożyczki oraz większe otwarcie na świat Zachodu. W RFN-ie dochodzi zaś do zamachu na izraelskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w Monachium. Europa Zachodnia zaczyna się zmagać z krwawym terrorem. W dorosłość wkraczają dzieci Błażeja, Szymka i Kuby. Dla nich wojna jest daleką przeszłością, jednak czy na pewno wszystkie demony tamtego czasu zostały pogrzebane? 


"Pomożecie…"  - to pamiętne słowo padło z ust nowego I sekretarza PZPR Edwarda Gierka podczas spotkania ze stoczniowcami w Gdańsku 25 stycznia 1971 roku. Wielu liczyło, patrząc na działania gospodarza Śląska, że przełożą się one na lepsze czasy dla całego kraju. Historia pokazała, że rozbudzone nadzieje umarły wraz z kryzysem gospodarczym w drugiej połowie gierkowskiej dekady.  Joanna Jax ponownie zabrała czytelników w podróż w czasie i z właściwym sobie rozmachem zrobiła to w taki sposób, że zostaje on porwany w wir wydarzeń od pierwszej strony. Nakreślone jej ręką realia epoki ożywają w pamięci tych, których były udziałem, ale również tych, którzy o Gierku i jego rządach słyszeli jedynie na lekcjach historii. Choć akcja toczy się przede wszystkim w naszym kraju, to fabuła książki Wiosenne przebudzenie" obejmuje także miasta poza granicami Polski, jak Londyn, czy chociażby Monachium. I tutaj wielkie ukłony w stronę autorki, która pokazała zamach na izraelskich olimpijczyków niejako zza kulis, wrzucając w wir ówczesnych wydarzeń swoich bohaterów.
Wszyscy, którzy czytali już powieści autorki, wiedzą, że choć tło, jakie wybiera dla swoich książek, jest niezwykle ciekawe, to na pierwszym planie stawia bohaterów. WWiosennym przebudzeniu" to rodzina i relacje między poszczególnymi jej członkami stają się kluczowe. To na nich, i ich losach, autorka buduje fabułę, tworząc dość zawiłą siatkę powiązań. Momentami może się wydawać, że niektóre spotkania bohaterów są przypadkowe, ale autorka doskonale wie, do czego prowadzi postawienie ich na jednej drodze. Co więcej, były momenty, w których odnosiłam wrażenie, że niczym przebiegły los, chce im "zagrać na nosie". W "Wiosennym przebudzeniu" nie zabrakło również emocji. Bohaterowie zmagają się nie tylko z trudną codziennością, ale przede wszystkim z tajemnicami z przeszłości, które rzucają cień na życie wielu z nich. Miłość, namiętność, dylematy moralne, zemsta - te elementy sprawiają, że powieść Joanny Jax czyta się z wypiekami na twarzy. 
Podsumowując:

Dla mnie nazwisko Gierek chyba już zawsze będzie kojarzyć się z rymowanką: Chcesz cukierka? Idź do Gierka. Gierek ma, to ci da". Dzięki Joannie Jax moje postrzeganie tego okresu w historii naszego kraju na pewno nabrało barw, mimo że nie należał on do łatwych, a wyczekiwane "lepsze czasy" miały swoją cenę. Autorka świetnie wplotła tło wydarzeń w losy bohaterów, nie pozbawiając ich tym samym pierwszoplanowej roli. W moim odczuciu tytuł powieści ma znaczenie wielowymiarowe. Samo przebudzenie z powodzeniem odnieść można zarówno do nadziei na dobrobyt, po przejęciu rządów przez Gierka, jak i do wyjścia na światło dzienne tajemnic z przeszłości, które zmuszą wielu do otwarcia oczu i przewartościowania relacji z bliskimi osobami. A także do zemsty, której ziarno raz zasiane będzie kiełkować dopóty, dopóki nie zbierze swojego żniwa. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy. Polecam!

 

Opinia powstała we współpracy z Wydawnictwem Videograf SA.

https://www.facebook.com/VideografSA/



Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana