"Kobiety nieidealne.Magda" - Małgorzata Hayles, Magdalena Kawka

Patrzymy na siebie najbardziej krytycznie. Inni zajęci sobą, prześlizgują się po nas zaledwie wzrokiem".
O serii "Kobiety nieidealne" słyszałam sporo pozytywnych opinii. A ponieważ lubię na 'własnej skórze' sprawdzać, czy dana książka mi się spodoba, spróbowałam. I przyznaję, że jestem mile zaskoczona.

Magda jest rozwódką, która wychowuje dwunastoletniego syna. Jej małżeństwo zakończyło się z wielu powodów, a wśród nich była zdrada kobiety. Obecnie Magda czuje się nieco samotna, ale zawsze może liczyć na swoje przyjaciółki, które próbują jej poprawić nastrój. Podczas jednego ze spotkań wpadają one na pomysł, aby założyć jej konto na portalu randkowym i tym sposobem kobieta poznaje tajemniczego 'Kota Makawitego'. Kto kryje się pod tajemniczym nickiem i czy Magdzie uda się ułożyć życie na nowo?
Kobieca przyjaźń jest chyba jednym z ciekawszych zjawisk, jeśli mogę ją tak nazwać, współczesnego świata. No bo jak wytłumaczyć fakt, że wybuchowa mieszanka charakterów i temperamentów, z wszystkimi fochami, TYMI dniami, problemami w pracy, w domu, z facetami, potrafi przetrwać największe burze i nadal się wspierać? 
Magda, Joanna, Iza i Baśka to taki właśnie miks kobiecych charakterów. Ich piątym przyjacielem jest lampka wina (najczęściej więcej niż jedna), a spotkania stanowią swoistego rodzaju remedium na problemy dla każdej z nich. W pierwszym tomie "Kobiet nieidealnych" na tapetę przyjaciółki biorą Magdę, która po rozwodzie czuje się samotna. Nieudana inwestycja uczuć sprawiła, że nie ma zaufania do facetów dlatego przyjaciółki namawiają ją na założenie konta na portalu randkowym. Tym z was, którzy nie wierzą w miłość przez internet, być może uruchomi się myślenie: co też ludzie widzą w tym wirtualnym świecie, nie można już spotkać kogoś w "normalnych" okolicznościach? Jednak żyjemy w takich czasach, że dla wielu ludzi jest to jedyna szansa na spotkanie drugiej połówki, i to z wielu powodów. 

Książka Hayles i Kawki to słodko - gorzka opowieść o kobietach i dla kobiet. Uderza realizm przedstawionych sytuacji. Momentami łapałam się na tym, że sama w danym momencie postąpiłabym tak samo. Bohaterki kobiet nieidealnych to swoistego rodzaju lustro, w którym przeglądając się, każda z nas może dostrzec własne odbicie. 

Przyznaję, że sięgając po tę książkę spodziewałam się komedii. I faktycznie, nie brakuje w niej humoru, czasami nawet absurdalnych zachowań przyjaciółek, ale w zasadzie kobiety po alkoholu potrafią naprawdę zaszaleć. Jest jednak w niej wiele z prawdziwego życia. Autorkom udało się zachować równowagę i wykreowany przez nie świat oraz postacie nie są przerysowane, nie stanowią także karykatury kobiecych postaw i zachowań. 
Podsumowując:

"Kobiety nieidealne. Magda" to pierwszy tom idealnej serii obyczajowej z dużym pierwiastkiem realizmu. Czytając ją nie raz zastanowicie się nad swoim życiem, pomyślicie ciepło o własnej przyjaciółce lub zwyczajnie pozazdrościcie bohaterkom ich relacji, która choć pewno nieperfekcyjna, jest całkowicie bezcenna. Polecam jej lekturę tym z was, które w książkach obyczajowych szukają odzwierciedlenia prawdziwego życia, pełnokrwistych postaci, a nie tylko wyidealizowanego świata, do którego chcielibyśmy wejść, ale bez powodzenia, bowiem istnieje on tylko i wyłącznie w wyobraźni autora, który go stworzył.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Replika.
https://www.facebook.com/WydawnictwoReplika/

Komentarze

  1. Jeśli chodzi o tę serię, to na ten moment, jakoś mnie nie kusi. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Na razie zbieram. Zacznę czytać po zdobyciu ostatniego tomu. Lubię takie powieści.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z przyjemnością przeczytam...lubię takie lektury.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram

Copyright © NIEnaczytana