"Kobiety i nauka. One zmieniły świat" - Rachel Ignotofsky

W obecnych czasach nie do pomyślenia wydaje się, że kobieta nie miała prawa głosu. Że jej rolę ograniczano do bycia matką i panią domu. W latach 30-tych XX wieku kobieta w spodniach zwiastowała kłopoty, a wszelkie odstępstwo od ogólnie przyjętego stroju, traktowano jako skandal. A jeśli do tego kobieta była inteligentna i miała więcej do powiedzenia niż jej koledzy mężczyźni, to wywoływała szok. 

Praktycznie każdy z nas wie, kim była Maria Curie - Skłodowska. Czy jednak wiecie, której z lekarek kobiety zawdzięczają to, że dziś mogą studiować medycynę? Która z przedstawicielek płci pięknej wymyśliła kuchenny trójkąt roboczy, który ustala odległość zlewu od kuchenki i lodówki? Te i wiele, wiele ciekawych informacji znajdziecie w książce "Kobiety i nauka. One zmieniły świat".
Przyznaję, że książka jest niesamowicie wciągająca i fascynująca. Sama nie znałam większości z tych kobiet, nie słyszałam o ich nieocenionym wkładzie w rozwój wielu dziedzin naszego życia. W tej pozycji wydawniczej znajdziecie krótkie notki biograficzne dotyczące 50 pań. 
Opisano w nich ich najważniejsze umiejętności, wydarzenia z życia oraz to w jaki sposób przyczyniły się swoimi umiejętnościami do zmiany świata. Obok tekstu w formie notek zawarto najważniejsze zapiski i ciekawostki, które dzięki łatwo przyswajalnej formie przekazu, można bez problemu zapamiętać. Przy każdym życiorysie znajdziecie także sentencję lub zdanie, które zostało wypowiedziane przez daną przedstawicielkę nauki. 
Nie sposób nie wspomnieć o świetnych ilustracjach, które mnie osobiście bardzo się podobają. 
W książce poza opisowymi biografiami znajdziecie także kilka elementów, które przeplatają cały dosyć schematyczny układ. Należą do nich: oś czasu, na której umieszczono najważniejsze dla kobiet wydarzenia w historii tj. pierwsza kobieta, która dostała nagrodę Nobla, data od kiedy pierwsza uczelnia zaczęła przyjmować kobiety. Kolejnym elementem są narzędzie laboratoryjne, pośród których znajdziecie sprzęt, który służył kobietom podczas badań naukowych. Dzięki statystykom dowiecie się czegoś na temat zatrudnienia kobiet w sektorze STEM, zajmującego się nauką, technologią, inżynierią i matematyką. Na końcu książki zlokalizowano słowniczek, który wyjaśnia niektóre pojęcia zawarte w teście.
Podsumowując:

"Kobiety i nauka. One zmieniły świat" to idealna propozycja dla starszych dzieci, które ciekawych świata. Pięknie wydana, doskonale nada się na prezent. Polecam wam zaopatrzyć się w nią chociażby po to, aby samemu poznać ważne, a mniej znane postacie kobiece, które zmieniały świat przez setki lat. Ciekawe ikonografiki oraz ilustracje uprzyjemnią wam lekturę oraz przyswojenie wielu interesujących informacji, znajdujących się na kartach tej książki. Ta pozycja wydawnicza to nie tylko skarbnica wiadomości, ale także potwierdzenie na to, że kobiety ryzykowały wiele w imię nauki, które słysząc 'nie' odpowiadały: 'spróbujcie mnie powstrzymać!'
Z tej serii ukazały się też - "Kobiety i sport. One grały by wygrać"

Książki możecie zamówić tutaj:
 

Ze egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu EGMONT.
https://egmont.pl/


Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana