"Jaśminowa saga. Czas grzechu" - Anna Sakowicz

 

(...) miłość zawsze przychodzi nagle i nieoczekiwanie. Nie da się jej... (...) wypracować ani zaplanować".

Sagi to mój ulubiony gatunek książek. Czy ta autorstwa Anny Sakowicz przypadła mi do gustu?

Jaśminowa Saga to epicka opowieść o kilku pokoleniach rodziny Jaśmińskich, rozgrywająca się na tle epokowych wydarzeń, w jednym miejscu, choć w trzech różnych rzeczywistościach: w Danzig,w Wolnym Mieście Gdańsku i w Gdańsku.
Jest 1916 rok. Paweł, syn introligatora Antoniego i jego żony Elżbiety, ginie w wypadku pod kołami powozu. Katarzyna, Stasia, Julia i Piotr, rodzeństwo Pawła, sami muszą poradzić sobie z żałobą, bo rodzice coraz bardziej się od nich oddalają ojciec poświęca się pracy, a matka zatraca się w smutku. Antoni Jaśmiński pragnie dobrze wydać za mąż dorastające córki. Dla najstarszej znajduje syna niemieckiego antykwariusza. Czy nowoczesna i marząca o pracy w Gazecie Gdańskiej Katarzyna podda się woli ojca? I jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić? Co pocznie potulna Stasia, kiedy Antoni wskaże kandydata do jej ręki? Julia, której los poskąpił urody, boi się, że nigdy nie znajdzie męża. Piotr marzy o seminarium.
Burzliwe losy Jaśmińskich rozgrywają się w mieście o skomplikowanej historii, w którym początek ma druga wojna światowa i w którym nie zawsze dobrze jest być Polakiem; w czasach, gdy kobiety walczą o prawa wyborcze i kiedy Europą próbuje zawładnąć ideologia faszystowska. Dzieje Jaśmińskich to porywająca opowieść o marzeniach, rodzinnych tajemnicach, o miłości i śmierci, a także o niezwykłym mieście.


Sagi mają w sobie coś wyjątkowego. Nie tylko opowiadają o losach rodzin na przestrzeni kilku pokoleń, ale także pozwalają poznać historię oraz wydarzenia, które stanowią tło dla wysuwającego się na pierwszy plan życia społeczno - obyczajowego. Nie inaczej jest w książce Anny Sakowicz. Pachnąca jaśminem, skórą i starymi woluminami powieść, zachwyca bowiem cudownym klimatem Gdańska początku XX wieku. Autorka zabiera nas w podróż w czasie do warsztatu introligatora Antoniego, który z dużą dbałością o stare książki oraz pieczołowitością ratuje je przed całkowitym zniszczeniem. I choć senior rodu Jaśmińskich oddaje się w pełni ukochanemu zajęciu, to sen z powiek spędzają mu losy jego trzech córek. A te są tak różne, że nie sposób, biorąc pod uwagę ich charaktery, odgadnąć, że pochodzą z jednego domu, w którym wychowanie skupia się na przekonaniu, iż kobieta powinna być wierną żoną i oddaną matką. Wszelkie odstępstwa "od normy" są źle postrzegane. Co nie jest jednak żadną przeszkodą dla najstarszej z nich, która marzy o tym, aby żyć przede wszystkich w zgodzie z własnymi przekonaniami, niekoniecznie w zgodzie ze wpojonymi jej w rodzinnym domu, zasadami. 

"Czas grzechu" przybliża czytelnikowi losy poszczególnych członków rodziny Jaśmińskich, jednak to kobiety wysuwają się na pierwszy plan. Choć zupełnie różne, muszą się zmagać z przeszkodami, jakie stawiają przed nimi im realia, w których kobieta powinna znać swoje miejsce, a jej prawa są mocno ograniczone. Żadnej z nich życie nie oszczędza i każda z nich musi przejść trudną drogę w drodze do szczęścia. Dorosłość jawi się w ciemnych barwach, zwłaszcza że spokojne dotąd Wolne Miasto Gdańsk zaczyna się zmieniać, a bycie Polakiem czy Żydem w czasach, w których Europą próbuje zawładnąć ideologia faszystowska, nie jest bezpieczne dla przedstawicieli żadnego z narodów. 

Akcja pierwszego tomu sagi nie jest bardzo dynamiczna, a jednak przemiany, jakie zachodzą w życiu bohaterów, skutecznie angażują czytelnika. Ważnym elementem fabuły jest także historia, która stanowi tło dla losów członków rodziny Jaśmińskich. Początek drugiej wojny światowej to wstęp do prawdziwego piekła, które dopiero czeka siostry. Niecierpliwie czekam na kolejny tom.

Podsumowując:

Książka Anny Sakowicz to pasjonująca opowieść o ludzkich losach z historią w tle. Napisana z rozmachem i dużą dbałością o szczegóły powieść o marzeniach, które, choć wydają się niemożliwe do spełnienia, stają się siłą napędową do działania i walki z demonami przeszłości. O miłości, która ma niejedno oblicze, a także o niezwykłym mieście, które żyje i walczy o lepsze jutro, zupełnie jak jego mieszkańcy. Polecam miłośnikom sag rodzinnych. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.


Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana