"Oberża na pustkowiu" - Daphne du Maurier


Nie chcę kochać jak kobieta ani czuć się kobietą [...], bo to tylko ból, cierpienie i udręka, które mogą trwać przez całe życie".

Jedna z najbardziej znanych powieści angielskiej mistrzyni suspensu, której twórczość weszła już na stałe do kanonu literatury światowej.

Kolejna książka Daphne du Maurier wydana w ekskluzywnej Serii Butikowej Albatrosa.
Osnuta gęstą mgłą Kornwalia.
Tajemnicza oberża pośrodku drogi donikąd.
I młoda kobieta, która próbuje na nowo ułożyć sobie życie, ale wkracza do świata pełnego niebezpieczeństw…
W życiu dwudziestotrzyletniej Mary Yellan zaszły przełomowe zmiany. Niedawno pochowała matkę, z którą była blisko związana, a następnie sprzedała podupadającą farmę z całym dobytkiem. Wszystkie rzeczy osobiste zmieściła w jednej walizce – i nic jej już w rodzinnych stronach nie trzyma.
Pozbawiona zobowiązań, postanawia odwiedzić jedyną bliską osobę, jaka jeszcze została jej na świecie – ciotkę Patience, którą ostatnio widziała w dzieciństwie. Siostra matki, niegdyś serdeczna i pełna życia, mieszka na kornwalijskim odludziu w oberży Jamajka, którą prowadzi jej mąż, Joss Merlyn.
Wybierając się w drogę, Mary jeszcze nie wie, że w omijanej przez miejscowych szerokim łukiem Jamajce nikt o zdrowych zmysłach nie wynajmuje pokoju na noc. Że mało kto wchodzi tam choćby na krótki posiłek i chwilę odpoczynku. Że właściciel oberży to budzący powszechny postrach brutal i alkoholik, który pastwi się nad zahukaną Patience i prowadzi szemrane interesy z tajemniczymi ludźmi, zjeżdżającymi do Jamajki pod osłoną nocy. I że odwiedziny u ukochanej ciotki wiążą się z niebezpieczeństwami, w obliczu których zgubienie drogi na osnutych wieczorną mgłą bagnach wydaje się drobnostką… Jedna z najbardziej tajemniczych powieści Daphne du Maurier, zekranizowana przez samego Alfreda Hitchcocka. 
Książki Daphne du Maurier cechuje niezwykły klimat. Trudno to opisać dokładnie słowami, to po prostu trzeba poznać, sięgając po jedną z jej powieści. Nie inaczej było w przypadku „Oberży na pustkowiu”, która od pierwszych stron oblepiła mnie gęstą atmosferą, wywoływała we mnie poczucie grozy, w którym się rozsmakowałam. To stanowczo historia, której nie cechuje wartka akcja, więc spotka się z uznaniem tych, którzy stawiają możliwość obcowania z dobrą prozą ponad zawiłości fabuły. Choć i w przypadku tej książki, takowych zawiłości nie zabraknie. Autorka bowiem od samego początku wciąga nas w siatkę domysłów, które snujemy podczas lektury. Z każdą przewracaną stroną czujemy zaciskające się na gardle napięcie, które z jednej strony tożsame jest z uczuciem strachu, a z drugiej permanentnego zaciekawienia. I choć zapewne będę w mniejszości, muszę stwierdzić, że „Oberża na pustkowiu” podobała mi się bardziej niż „Moja kuzynka Rachela”. Wszechobecna niepewność, która jednych może irytować, mnie przykuwała do tej powieści jeszcze bardziej. Podobnie jak enigmatyczne postaci, które zdawały się łatwe w interpretacji, a równocześnie były chodzącą tajemnicą, której odkrywanie również wpływało na mój pozytywny odbiór. 
Moją szczególną uwagę zwróciło wykreowanie postaci kobiecych. Młoda Mary zdaje się bohaterką stworzoną niejako w opozycji do jej ciotki Patience. Pierwsza z nich pozornie krucha potrafi pokazać w obliczu zagrożenia swoje silne oblicze. Druga niczym bezwolna marionetka egzystuje w cieniu męża tyrana. Obie łączy przemoc. To on — Joss Merlyn, znany w okolicy brutal i przestępca, igra z nimi, znęcając się psychicznie przede wszystkim nad żoną. Mimo że powieść wydana była pierwotnie w 1936 roku, autorka porusza w niej tematy, które są wciąż aktualne. I choć wątek przemocy nie jest przewodni, stanowi jeden z kluczowych elementów, które składają się na, wyczuwalną wyraźnie podczas lektury, grozę.
Podsumowując:
 
„Oberża na pustkowiu” otula swoim klimatem niczym kornwalijska mgła i prowadzi nas początkowo nieco na oślep w kierunku finału, który dla wielu może okazać się zaskakujący. Choć fabuła książki rozwija się nieśpiesznie, nie sposób nie docenić kunsztu autorki, która z powodzeniem łączy prozę obyczajową z elementami powieści gotyckiej. To opowieść o różnych obliczach zła, które zdaje się czaić na każdym kroku. Osnuta tajemniczością historia, która stanowi swoistego rodzaju psychologiczną grę, jaką autorka prowadzi z czytelnikiem, zabierając go do świata swoich bohaterów. 

Książkę można zamówić tutaj: KLIK

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwu Albatros.
https://www.facebook.com/WydawnictwoAlbatros/
 

Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana