"Przepowiednia" - Emilia Kiereś

  
Czekała na to od dawna, ale wciąż nie miała pewności. Po raz pierwszy w życiu tak bardzo chciała zrozumieć znaki i jeszcze nigdy nie wydawało się to takie trudne. Dlaczego? Może zanadto jej zależało?"
"Jadą wozy kolorowe taborami...", czyli magiczna "Przepowiednia" i jej tajemnice...

Spokojne życie Adama i Klary odmienia się nagle wraz z wizytą niespodziewanego gościa. Rodzeństwo staje w obliczu nieprzewidzianych trudności: drogi się plączą, zapomniana przeszłość ożywa, zaś zagadki, zamiast się wyjaśniać, jeszcze bardziej się gmatwają.
Czy Adamowi i Klarze uda się rozwiązać tajemnicę z przeszłości, cofnąć to, co wydaje się nieodwracalne, pojąć prawdziwe znaczenie cygańskiej wróżby?
Choć mam już swoje lata, to zawsze z chęcią sięgam po książki przeznaczone dla dzieci. Wciąż mam w sobie tę małą dziewczynkę, która wracała z biblioteki z siatkami pełnymi nowości z bibliotecznych regałów. Częstotliwość odwiedzin była dosyć duża, a znajoma bibliotekarka zawsze witała mnie uśmiechem i nowościami wyciągniętymi spod lady. Chyba to wspomnienie w obecnej chwili, kiedy miłość do czytania przerodziła się w pasję i mój blog, wzrusza mnie najbardziej.
Książka "Przepowiednia" trafiła do mnie nie przez przypadek, tak jak nie przez przypadek w zeszłym roku los postawił na mojej drodze Kasię z Bloga pod Małym Aniołem. Nie sposób nie było przyjąć jej zaproszenia do udziału w projekcie "PRZYJAŹŃ". Miał, a w zasadzie ma on na celu pokazać całemu światu, że poprzez internetowe łącza można być zwyczajnie miłym, pomocnym i dobrym dla innych użytkowników. A jeśli przy okazji można nieść dobro - ESD: Eksperymentalny Sygnał Dobra, to ja wchodzę w to z zamkniętymi oczami.
"Przepowiednia" jest przede wszystkim cudnie wydana. Ja wiem, że nie ocenia się książki po okładce, ale nie sposób się nią nie zauroczyć, podobnie jak ilustracjami Marcina Minora, które dodają całej historii niepowtarzalnego klimatu.  
Emilia Kiereś stworzyła opowieść wielowarstwową co sprawia, że odnajdą w niej coś dla siebie zarówno młodzi czytelnicy, jak i starsi. Pozornie zwyczajna, a tak naprawdę nie-zwyczajna, kryje w sobie wiele uniwersalnych wartości. To historia, która pokazuje jak ważna jest odpowiedzialność za drugiego człowieka, zwłaszcza najbliższą osobę. Jak czasem życie potrafi być przewrotne i nawet jeśli nie uświadamialiśmy sobie swoich cech i tęsknot, to one prędzej czy później dadzą o sobie znać. Nie sposób bowiem uciec od korzeni, zwłaszcza wtedy, kiedy pamięć o naszym pochodzeniu została zatarta przez niezależne od nas wydarzenia. 
"Przepowiednia" czaruje, wzbudza niepokój, a nawet trzyma w napięciu choć nie wywołuje strachu, stąd stanowi lekturę idealną dla dzieci w wieku powyżej 10 roku życia. Na pewno będzie ona dla nich niezwykłą przygodą. Spędzą czas z cygańskim taborem, zakochają się w ich barwnym tańcu i życiu w drodze. A przede wszystkim poczują emanującą od nich wolność.
Podsumowując:

Napisana plastycznym językiem, wciągająca, magiczna i ciekawa - taka na pewno jest książka Emilii Kiereś. Historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o szybkim i trudnym dorastaniu oraz konieczności wyjścia poza to, co znane i bezpieczne. Idealna dla młodych i starszych czytelników baśń, która pokazuje, że dla osiągnięcia wewnętrznego spokoju niezbędne jest poznanie własnych korzeni. Przesycona magią, czarująca tajemnicą, pełna elementów folkloru opowieść o miłości ponad wszystko, przeciw wszystkiemu i pomimo wszystko. Polecam!

Za możliwość udziału w projekcie "PRZYJAŹŃ" dziękuję Kasi z Bloga pod Małym Aniołem oraz Wydawnictwu Akapit Press.
https://www.facebook.com/akapitpress/
Komentarze

  1. Serdecznie dziękuję za cudowną recenzję i piękne zdjęcie.
    Wszystkiego dobrego Asiu!❤️

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram

Copyright © NIEnaczytana