"Bibliotekarka na froncie" - Janet Skeslien Charles

 

Czasami ci, którzy chcą dla nas jak najlepiej, są dla nas najgorsi.

Dwie kobiety, dwa światy… Tajemnica ukryta na kartach burzliwej historii.

Trwa Wielka Wojna, gdy Jessie porzuca pracę w nowojorskiej bibliotece, by pomagać ludziom w sercu wojennej zawieruchy we Francji. Na miejscu organizuje wieczory czytelnicze dla lokalnej społeczności. Podczas jednego z nich poznaje stacjonującego nieopodal żołnierza. Jessie i Tom zakochują się w sobie i piszą listy, które pomagają im przetrwać. Kiedy na froncie robi się naprawdę niebezpiecznie, dziewczyna musi udowodnić swoją odwagę i pokazać, że książka jest bronią, która zmienia świat.
1987: Początkująca pisarka Wendy natrafia w archiwach Nowojorskiej Biblioteki Publicznej na przelotną wzmiankę o Jessie Carson. Zafascynowana jej losem, odkrywa, że historia bibliotekarki w zaskakujący sposób splata się z jej własnym życiem. Jaki sekret skrywa Jessie? Co znajdzie Wendy na końcu swych poszukiwań?

Czym dla ciebie jest książka? Ucieczką od rzeczywistości? Źródłem wiedzy, okazją do tego, by poznać nowe światy, poszerzyć horyzonty? Czy książka może stanowić ocalenie? Sprawić, że strach, który jest elementem otaczającej cię rzeczywistości zatonie w odmętach pochłanianej przez ciebie lektury? 
Lubię powieści, które stanowią mariaż prawdy i fikcji. Pozycje wydawnicze, które otwierają oczy i są szansą na to, by poznać fakty dotąd nieznane, a szczególnie takie, których na pewno nie miałabym okazji zgłębić, gdyby nie literatura. I taką pozycją jest niewątpliwie „Bibliotekarka na froncie”, która przybliża nam postać Jessie „Kit” Carson – kobiety, która dokonała swego rodzaju rewolucji w swojej „branży”.
Janet Skeslien Charles pokazuje, że historia może ożywać na kartach powieści. Że zatarte przez czas wydarzenia mogą nabierać realnych kształtów, a opowieść utkana na ich kanwie dostarczać emocji i pokazywać różne oblicza literatury. Tej, która niesie rozrywkę, edukację, ale również stanowi ratunek w świecie, który spowija mrok i strach wojennej pożogi. Autorka kreśli historię o nieustraszonych kobietach z Amerykańskiej Komisji ds. Zniszczonej Francji, które działały nieopodal linii frontu pierwszej wojny światowej.
Nie sposób okiełznać uczuć, jakie towarzyszą nam podczas lektury. A ta jest niezwykle emocjonująca, bowiem balansowanie na cienkiej linii bezpieczeństwa, życia przy akompaniamencie ostrzałów sprawia, że niemal czujemy niepokój bohaterów i ich obawy przed nadejściem jutra i tym, czy dane im będzie go doczekać... Dzieje się tak za sprawą Janet Skeslien Charles, która drobiazgowo odmalowuje obraz ziem spustoszonych przez działania wojenne. Bez upiększania pokazuje codzienność mieszkańców, którzy muszą zmagać się z jej trudami.
Akcja książki toczy się na przestrzeni dwóch linii czasowych, ale to ta z okresu wielkiej wojny skupia w szczególności naszą uwagę. A zwłaszcza postać Kit, która po opuszczeniu nowojorskiej posady, podejmuje się misji niesienia „kaganka” literatury, która dla mieszkańców zniszczonych ziem ma być ucieczką od rzeczywistości. I chociaż to, na czym jej tak zależy, niemal bez reszty angażuje jej czas, to kobiecie nie są obce takie uczucia jak tęsknota za ukochaną siostrą i matką, miłość, przyjaźń, a także walka z niedostatkiem, biurokracją oraz strachem, który czasami paraliżuje... 

Podsumowując:

Książka Janet Skeslien Charles to opowieść o kobiecie, która była kimś więcej, niż bibliotekarką. Była tą, która tworzyła dla dzieci bezpieczną przystań w czasach, kiedy ludzie wierzyli, że powinny być one niewidzialne. Mogła dokończyć kontrakt, wywiązać się z zadania i odejść, a postanowiła poświęcić się dla innych. Zrewolucjonizowała francuskie biblioteki, sprawiając, że stały się one dostępne również dla klasy robotniczej. Z kart powieści wyłania się zatem fascynująca postać, która była przykładem zaangażowania w sprawę, w którą tak mocno wierzyła. Autorka splotła prawdziwe wydarzenia z fikcją literacką, dając nam-czytelnikom okazję, by poznać losy niesamowitej Jessie „Kit” Carson. To pozycja idealna dla miłośników wątku książkowego w powieściach, a także tych, którzy lubią opowieści o silnych kobietach, które nawet w obliczu niesprzyjających okoliczności cechuje nieustająca nadzieja i wiara w to, że mogą odmienić świat i losy tych, którym już tak wiele odebrano. 
 

Książkę można zamówić tutaj: KLIK

 
[materiał sponsorowany przez Wydawnictwo MANDO]
 

Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana