"Swoje chwalicie, a cudzego nie znacie" - czyli książki po sąsiedzku

„Jožin z bažin”, „Malovaný džbánku” czy „Szpital na peryferiach” kojarzą się z tytułami piosenek oraz serialu, ale nade wszystko kojarzą się z Czechami.

Pamiętam, że jako dziecko z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów bajki "O makové panence a motýlu Emanuelovi" oraz kultowego "Krecika". Wiele produkcji pod czeską (czy czechosłowacką) banderą, wspominam z uśmiecham, jako jedne z miłych symboli mojego dzieciństwa.
A teraz? Teraz na mojej, tym razem blogerskiej drodze, stanęła książka, która również wywodzi się z Czech i przyznam, że już przed lekturą, mam do niej duży sentyment.
Mowa o „Ostatniej Arystokratce” Evžena Bočka Wydawnictwa Stara Szkoła. Już teraz mogę wam zdradzić, że jest to komedia w najlepszym czeskim wydaniu.

Z opisu wydawcy:

Chcesz podejrzeć osobliwy świat arystokracji, w którym bohaterowie są jak kukiełki zmagające się z rolami przypisanymi im przez złośliwą historię? Chcesz spędzić miło czas, śmiejąc się i śmiejąc?
Doskonale, czekamy właśnie na Ciebie, by zacząć przedstawienie. Witamy w Czechach i u Czechów, którym niezmiennie dopisuje dobry humor. Dowód? Ostatnia arystokratka Evžena Bočka.
Rodzina Kostków powraca z Ameryki do Czech, by przejąć dawną siedzibę rodu – zamek Kostka. W zamku zastają dotychczasowych pracowników: kasztelana, ogrodnika oraz kucharkę. Jak nowi właściciele poradzą sobie w nowej rzeczywistości? Jak odnajdą się w rolach dotychczas nieodgrywanych?
Przewrotny humor i galeria nietuzinkowych osobowości gwarantują dobrą zabawę. Obok historii opowiedzianej w taki sposób nie można przejść obojętnie. Mamy do czynienia z jedną z najzabawniejszych książek XXI wieku!
Książka miała swoją premierę w 2012 roku. Z ciekawostek o autorze warto nadmienić, iż pracuje on jako kasztelan na zamku w Miloticach (Morawy Południowe).
Jak jego zajęcie wpłynęło na świat wykreowany w książce? 
Ja już niedługo się przekonam, a o swoich wrażeniach napiszę wam w recenzji. 
https://www.facebook.com/Stara-Szko%C5%82a-384718538358071/

fot. zamku - Wikipedia 

Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana