Królik Franek - książeczki dla najmłodszych - Marta Krzemińska

Czy wasze dzieci lubią jak im czytacie? Moi chłopcy nie zasnęliby bez bajeczki na dobranoc. I chociaż starszy już czyta samodzielnie, to młodszy chętnie słucha różnych opowieści. Zwłaszcza tak ciekawych, jak te o przygodach Królika Franka. Bohater serii bajek jest bardzo rezolutnym króliczkiem. Chodzi do przedszkola i zawsze stara się dobrze zachowywać. Jest ciekawy świata i nie ma problemów z nawiązywaniem nowych znajomości. 

Historia pt. "Królik Franek i historia nieśmiałego misia" opowiada o nowych sąsiadach głównego bohatera.  Kiedy do domu obok wprowadza się rodzina misiów, Franek bardzo chce się zaprzyjaźnić z małym Mikusiem. Jednak miś jest nieśmiały i wstydzi się nowego, gadatliwego kolegi. Króliczek jest zawiedziony, bo bardzo chce zyskać nowego przyjaciela. Na szczęście niezastąpiona w tej sytuacji staje się Pani Lwica, która pomaga przedszkolakom przełamać pierwsze lody. 
Druga opowieść - "Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie" porusza temat kłamstwa. Frankowi, chociaż próbuje być grzeczny, zdarza się coś "przeskrobać". Dzień rozpoczyna się od strącenia kwiatka w doniczce, do którego nie przyznaje się mamie. Potem zabiera bez pozwolenia telefon siostry, a kiedy ta odkrywa jego zaginięcie, Franek kłamie, że nie wie co się z nim stało. Jednak mama znajduje aparat w bluzie króliczka i ten ze wstydem musi powiedzieć, że to on zabrał telefon siostry. 
Książeczki są bardzo ładnie wydane. Kolorowe ilustracje przyciągają uwagę dziecka podczas lektury. Język jakim posługuje się autorka jest przystępny, co umożliwia najmłodszym czytelnikom i słuchaczom, zrozumienie lektury. 
Poza ciekawą opowieścią, która zawiera morał i naukę dla dziecka, znajdziemy w niej także kilka pytań. Dzięki nim możemy sprawdzić czy dziecko zrozumiało o czym jest książeczka, czy wyniosło z niej jakieś ważne informacje.
Podsumowując:

Książeczki o przygodach "Królika Franka" to fajna propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym. Historie są na tyle ciekawe, że przyciągną uwagę także młodszych dzieci. Niosą one ze sobą naukę, która uświadamia dzieciom, że każdy z nas jest inny: jedni mają łatwość nawiązywania kontaktów, a inni są nieśmiali i potrzebują trochę czasu, aby się zaprzyjaźnić. To mądre bajki, które zwracają uwagę na istotne kwestie, jak chociażby temat kłamstwa - czym ono jest, dlaczego nie wolno oszukiwać i że przyznanie się do niego, wcale nie musi oznaczać negatywnych konsekwencji dla małego kłamczucha. Polecam serdecznie! 

Książeczki możecie kupić tutaj:

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Wilga.
https://www.gwfoksal.pl/dziewczyny-koduja-tom-2-dziewczyny-rzadza.html

Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana