CZYTAM SOBIE Z KOTYLIONEM 📚


Książki z serii Czytam sobie z kotylionem to propozycja przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Bohaterowie serii oprowadzają po tematach związanych z niepodległością i patriotyzmem. Opisują wydarzenia prawdziwe poprzez pryzmat ich uczestników, przedstawiają ludzi, którzy w ciągu tych 100 lat byli dla rozwoju niepodległej Polski istotni. Bohaterowie książek z różnych warstw społecznych, a każdy uczestniczy w budowaniu wewnętrznej wolności społeczeństwa. 

Pośród bogatego wyboru książeczek z tej serii, którą możecie znaleźć na stronie wydawnictwa EGMONT, ja wybrałam trzy, należące do trzech różnych poziomów trudności.
"Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście" - Natalia Fiedorczuk-Cieślak, ilustracje: Izabela Kaczmarek - Szurek
Mała parasolka, którą wiatr wyrwał z rąk Ani, pełni w tej historii rolę przewodnika. Zabiera małego czytelnika do Gdyni sprzed 100 lat. Podczas czytania dziecko może jej oczami zobaczyć jak wówczas wyglądało miasto, jakie stroje nosili mieszkańcy, jakie pojazdy poruszały się wtedy po drogach. Opowiada o wielkim transatlantyku i przewożeniu towarów wozem zaprzężonym w konia, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością. 
Książeczka należy do poziomu 1 serii czytam sobie, co oznacza, że jest idealną lekturą dla początkującego czytelnika. Duże litery, kolorowe obrazki, wyszczególnienie trudniejszych słów, to wszystko sprawia, że dziecko ma możliwość łatwiejszego przyswojenia sobie nowo poznanych wyrazów. Nagrodą za czytanie, poza poznaniem ciekawej opowieści, jest "DYPLOM sukcesu", który znajdziemy na skrzydełku okładki. Maluch może sam sobie wkleić kotylion i pochwalić się swoimi sukcesami na przykład przez babcią lub dziadkiem. 
Do drugiego poziomu trudności należy kolejna propozycja z serii z kotylionem: "O Zofii co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej" autorstwa Angeliki Kuźniak z ilustracjami Macieja Blaźniaka.  
Książeczka opowiada historię życia wybitnej polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej. Pokazuje młodym czytelnikom, z jakimi przeszkodami musiała na początku XX wieku zmierzyć się dziewczynka, a potem kobieta, która chciała realizować swoje pasje i spełniać marzenia. Opowieść uświadamia, że ciężką pracą i determinacją można osiągnąć to, do czego się dąży, a potem dzielić się tym z innymi.Nie sposób nie zwrócić uwagi w przypadku tej książeczki na ilustracje, które nie tylko oddają klimat epoki ale także doskonale wpisują się w malarski styl głównej bohaterki. 
W przypadku drugiego poziomu nadal mamy do dyspozycji dużą czcionkę, ale od razu można zauważyć, że na poszczególnych stronach znajduje się więcej tekstu, a wyrazy podzielone są na sylaby. Fakt, że dziecko posiada większe umiejętności w czytaniu, nie oznacza, że pozostanie bez nagrody. Podobnie jak w książeczce z poziomu 1, na końcu lektury czeka dyplom z naklejkami. 
Seria czytam sobie to także propozycja dla starszych dzieci, czyli poziom trzeci. Ja wybrałam historię o rodzinie Jabłkowskich pt. "Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy" autorstwa Cezarego Łazarewicza i ilustratracjami Aleksandry Artymowskiej.
Pełna niezwykłych detali i fascynujących faktów opowieść o znanym domu towarowym, który w międzywojennej Polsce stał się symbolem dobrobytu i ulubionym miejscem eleganckich obywateli II RP. Ciekawostką może być fakt, że Cezary Łazarewicz, który postanowił przybliżyć tę historię dzieciom, jest także autorem książki o Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy dla dorosłych. To naprawdę ciekawa opowieść oddająca realia tamtej epoki, prowadzona przez wszystkie lata i pokolenia, aż po czasy współczesne. 
Od razu można zauważyć różnice w odniesieniu do poprzednich książeczek. Ilustracje już nie są kolorowe, historia podzielona jest na rozdziały, a najtrudniejsze słowa zostały zebrany w słowniczku pojęć na końcu. Punktem wspólnym serii jest nagroda za czytanie w postaci dyplomu.
Podsumowując:

W myśl zasady, że każdy znajdzie coś dla siebie, koniecznie zaproponujcie tę serię waszym młodym wielbicielom literatury. Bez względu na wiek, czy umiejętności, dzieci mają szansę na pełen sukces czytelniczy. Książeczki nie tylko zachęcają do zapoznania się z nią, ale także dają możliwość przyswojenia sobie wielu ciekawostek związanych z przeszłością naszego kraju. A to wszystko zaserwowane w sposób przystępny i interesujący. Czego można chcieć więcej? Proponuję zasiąść do czytania z dzieckiem i samemu dowiedzieć się czegoś o 100 letniej historii Polski.

Książeczki możecie zamówić tutaj:


Ze egzemplarze do recenzji dziękuję Wydawnictwu EGMONT.

https://egmont.pl/

Komentarze

Prześlij komentarz

instagram

Copyright © NIEnaczytana