"Pewnej sierpniowej nocy" - Victoria Hislop

 

Serca przypominają porcelanowe bibeloty. Zgromadziła setki takich figurek, więc była ekspertką. Jeśli któraś się stłukła, można ją było skleić, ale bez względu na to, jak dobrze się to zrobiło, zawsze zostawały widoczne rysy".

Po "Wyspie" przyszedł czas na jej kontynuację. Czy dostałam to, na co liczyłam?

Subtelna i poruszająca powieść o tragedii i nadziei.
Ukochana autorka milionów czytelników powraca na Kretę w kontynuacji bestsellerowej i nagradzanej „Wyspy”!
Nikt nie oddaje piękna Grecji tak wyraziście, a zarazem tak delikatnie, jak robi to Victoria Hislop!
Powieść „Pewnej sierpniowej nocy” zachwyci miłośniczki sag rodzinnych i twórczości Lucindy Riley.
25 sierpnia 1957 roku. Na wyspie Spinalonga zostaje zlikwidowana kolonia trędowatych. Akty przemocy, do których wtedy dochodzi, mają druzgocące konsekwencje.
Dla Marii Petrakis i jej siostry Anny tej nocy zatrzymuje się czas. Dwie bliskie sobie rodziny rozdzielą się już na zawsze. A mieszkańcom Plaki zamknięcie kolonii na Spinalondze nieodwracalnie będzie kojarzyło się z tragedią.
Jak na nowo obudzić życie w miejscu naznaczonym piętnem choroby, ludzką tragedią i skandalem? Jak zbudować przyszłość na gruzach przeszłości?
Nadszedł czas, aby ponownie spotkać się z Anną, Marią, Manolisem i Andreasem w tygodniach poprzedzających ewakuację wyspy... i nie tylko.

Spinalonga to grecka wyspa położona na wschód od wybrzeża Krety. Na tej małej wyspie do 1957 roku działała jedna z ostatnich w Europie zamkniętych kolonii dla trędowatych. I to właśnie ona gra ważną rolę w powieści „Pewnej sierpniowej nocy”. I choć nie jest kluczowym miejscem akcji tej książki, to piętno życia na niej odczuwają ci, którzy kiedyś na niej mieszkali. Tymczasem w kontynuacji „Wyspy” Victorii Hislop otrzymali możliwość jej opuszczenia. Bo to właśnie ten wyjątkowy dzień - zamknięcia kolonii, staje się fundamentem, na którym autorka zbudowała swoją historię. Dzień, który miał być radosnym początkiem czegoś nowego i końcem koszmaru dla wielu osób i ich rodzin, a stał się świadkiem tragedii - morderstwa kobiety, którego dokonał jej mąż. Od tego momentu wszystko dzieje się bardzo szybko, a czytelnik ma okazję poznać losy tych, którzy tę śmierć opłakują.
„Pewnej sierpniowej nocy” to w moim odczuciu uzupełnienie „Wyspy”. I choć nie jest to powieść bardzo rozbudowana, to daje poczucie spełnienia i wyczerpania wątków całego cyklu, co osobiście bardzo przypadło mi do gustu. Wszędzie tam, gdzie czytając "Wyspę", czułam niedosyt, autorka zadbała, abym zaspokoiła swoją ciekawość. Akcja powieści jest niespieszna, co pozwala nam rozsmakować się w pięknie greckich krajobrazów. Plastyczne opisy sprawiają, że niemal czujemy na twarzy powiew morskiej bryzy, duszną atmosferę nocnych klubów, słyszymy muzykę oraz rozkoszujemy się dźwiękami liry i śpiewem lokalnych artystów. I choć okoliczności sprzyjają sielskiej atmosferze, to „Pewnej sierpniowej nocy”, to przede wszystkim powieść o stracie i radzeniu sobie z nią. Każda próba pogodzenia się z odejściem ukochanej osoby jest inna, każdy z bohaterów próbuje pogodzić się z nią, celebrując jej pamięć na swój sposób. To także opowieść o miłości. Miłości romantycznej, uczuciu pełnym namiętności, dla jednych niewłaściwym, a dla innych będącym całym światem. Ale i o miłości do drugiego człowieka, która każe wybaczać.

Podsumowując:

„Pewnej sierpniowej nocy” to poruszająca wiwisekcja żałoby po wielkiej miłości. Co ciekawe żałoby widzianej oczami mężczyzny. O jej kolejnych etapach, które z ciemności cierpienia wyprowadzają na życiową prostą i pozwalają zbudować nową przyszłość, krok po kroku, mimo bagażu trudnych doświadczeń. O egzystencji z piętnem trędowatego, które zatrzaskuje wiele drzwi, choć czasem może pomóc osiągnąć cel. A także o wybaczeniu, które jest jedną z najtrudniejszych dróg, jaką trzeba przejść, aby ktoś inny uzyskał spokój, samemu ten spokój znajdując. Klimatyczna i refleksyjna opowieść rozgrywająca się pod greckim niebem.

Książkę można zamówić tutaj: KLIK

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwu Albatros.
https://www.facebook.com/WydawnictwoAlbatros/

 



Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana