"Pisarka" - Magda Stachula

 

Gdy otaczająca się rzeczywistość nie spełnia twoich oczekiwań, najłatwiejszym sposobem jest uciec w fikcję". 

Ukradłaś mi moją historię. Przez ciebie moje życie straciło na jakości. Jesteś tam, gdzie oczami wyobraźni widzę siebie.

To nie ty powinnaś być szczęśliwa, tylko ja.
Laura Ruta to bestsellerowa autorka thrillerów. Właśnie świętuje premierę najnowszej powieści, która zbiera entuzjastyczne recenzje. Dzień po spotkaniu z czytelnikami pisarka dostaje tajemniczą przesyłkę, której zawartość przypomina jej groźbę sprzed lat. Kto jest nadawcą? Jak zdobył adres Laury? I wreszcie skąd wie, kiedy skończy się jej życie. Czy właśnie oznajmił, że planuje ją zabić?
Kilka dni później Laura Ruta znika bez śladu. Ruszają poszukiwania, policja przesłuchuje świadków i podejrzanych, a media spekulują, czy to zaplanowany, marketingowy performance czy jednak ktoś uprowadził pisarkę.
Co się stało z Laurą Rutą? Czy kobieta wciąż żyje?
Przejmujący thriller, który zanurzy Cię w mroku niespełnionej zemsty, wykreowanej przez chorą wyobraźnię.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda życie pisarza „od kuchni”? Jak postrzega on to, co na co dzień dzieje się na wydawniczym rynku, jak odbiera zachowania czytelników? Czy myślałeś nad tym, jak powstają kolejne historie, które wychodzą spod jego pióra? Skąd czerpie inspirację, jak daje sobie radę z emocjami, które pojawiają się podczas pisania i czy wnika w życie swoich bohaterów tak bardzo, że momentami traci kontakt z rzeczywistością? A co kiedy dwa światy – ten rzeczywisty i ten, który wykreował w swojej powieści, zaczynają się przenikać…?
Magda Stachula w „Pisarce” przedstawia obraz życia jednej z autorek poczytnych powieści. Sława kojarzy się bardzo dobrze. Kolejki fanów stających po autograf, spotkania promujące kolejne książki, cała ta otoczka, która otula pisarza, kiedy nowa powieść trafia w ręce czytelników. A jednak wszystko to, co na zewnątrz wydaje się takie idealne, może skrywać mrok… Może przysłaniać to strach, kiedy pewne granice zostają przekroczone. Wszędzie tam, gdzie do głosu zaczynają dochodzić zazdrość i niewypowiedziany żal, sytuacja może wymknąć się spod kontroli…
W nowej książce Magda Stachula stworzyła mariaż prawdziwych kadrów z życia ludzi z wydawniczego świata oraz fikcji literackiej. Autorka w wiarygodny sposób pokazała, jak wygląda on od zaplecza, z czym na co dzień musi zmagać się autor, zwłaszcza początkujący, któremu trudno się przebić na przesyconym nowościami rynku. Upór, determinacja, wizualizacja swoich pragnień stają się dla debiutanta orężem w walce o swoje miejsce w tym świecie, co często sprawia, że jest w stanie posunąć się niemal do wszystkiego, by tylko osiągnąć upragniony cel.
Magda Stachula kreśli obraz sławy, widzianej oczami tytułowej pisarki, która wcale nie jest takim darem od losu, jakby mogło się wydawać. Kiedy odnosimy sukces w jednej z dziedzin życia, bywa, że inna cierpi, gdy zbyt pochłonięci codziennymi kwestiami z nią związanymi, zaniedbujemy to, co powinno być mimo wszystko na pierwszym miejscu. Dlatego obok świetnie skonstruowanej intrygi, autorka dużo uwagi poświęciła również wątkowi społeczno-obyczajowemu, który, w moim odczuciu, stanowi tutaj istotne tło z punktu widzenia psychologicznego tej historii.

Podsumowując:

„Pisarka” to opowieść, którą spowija mrok. Czytelnika otula gęsta atmosfera niedopowiedzeń i pytań, na które próbuje znaleźć odpowiedź. Autorka pokazuje, że obraz sławy, który zazwyczaj postrzegamy wyłączni jako coś pozytywnego, może okazać się fałszywy. Bowiem często ten sukces jest podszyty codziennością w mackach fałszu, zakłamania i gry pozorów, w której jesteśmy jedynie pionkami. Jak wiele jest w stanie poświęcić autor, by zaistnieć na rynku? Czy naprawdę możemy bezgranicznie zaufać ludziom nam najbliższym? Czy można odnaleźć złoty środek między byciem pisarzem a byciem dla kogoś? Magda Stachula podejmuje się niełatwego zadania odpowiedzenia na te i wiele innych pytań. Kreśli przesiąknięty niepokojem obraz zemsty, która potrafi zniszczyć życie. Która staje się podstawową siłą napędową w działaniu zmierzającym do osiągnięcia wyznaczonego celu. Czy jest słodka? Cóż… nie jest to do końca taka słodycz, jakiej byśmy oczekiwali, bowiem okraszona łyżką dziegciu, może sprawić, że gorycz zdominuje nasze życie, nawet jeśli jesteśmy o krok od wymierzenia „naszej sprawiedliwości”… Świetny thriller psychologiczny, który serwuje czytelnikowi uczucie ekscytacji podczas odkrywania kolejnych tropów podrzucanych przez autorkę, niemal do samego końca pozostawiając go ze znakiem zapytania i szeregiem nierozwianych wątpliwości. 

Książkę można zamówić tutaj KLIK

 
[materiał sponsorowany przez Wydawnictwo LUNA]

Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana