"Kamienica. Sekrety Białej" - Agnieszka Panasiuk - patronat medialny

 

Wierzyła w dobro, miłość w każdej postaci, choć czasami nie potrafiła ich nazwać".

Kamienica to pierwszy z czterech osobnych tomów obyczajowo-historycznego cyklu Sekrety Białej Agnieszki Panasiuk opowiadającej o grupie przyjaciółek z Białej Podlaskiej, których relacje w obliczu życiowych przeciwności zostają wystawione na próbę.

Dorocie świat wali się na głowę. Wieloletnie przyjaźnie zawisły na włosku, a narzeczony pokazał swoją prawdziwą twarz. Młoda notariuszka staje przed trudnymi wyborami. Tymczasem dramatyczny list z Izraela burzy spokój jej rodziców. Czy ich życie było zbudowane na kłamstwie? By znaleźć odpowiedź, muszą wyruszyć w przeszłość swojej rodziny. Kim są Rebeka, Rachela i Estera? Co wydarzyło się w czasie drugiej wojny światowej w getcie w Białej?

Bywają przyjaźnie, które zawiązane w młodości, trwają latami, dając nam radość i możliwość dzielenia trosk z osobami nam najbliższymi. Bo jakże mogłoby być inaczej, kiedy w ciągu tak długiego czasu poznajemy człowieka niemal na wskroś. I choć los czasem rzuci nas w inne miejsca, splącze nasze ścieżki, wyprowadzając czasem na życiowe manowce, to jeśli relacja ta jest zbudowana na solidnym fundamencie – przetrwa. Niezależnie od tego, jak wiele razy zostanie zadany jej cios, by sprawdzić jej siłę…
Agnieszka Panasiuk stworzyła udany mariaż powieści obyczajowej i historycznej. Zgrabnie splotła losy dwóch kobiet. Tej, którą poznajemy w teraźniejszości, której życie i planowana przyszłość w jednej chwili rozpadają się jak domek z kart i tę drugą, której losy śledzimy z zapartym tchem, kiedy musi zmagać się z nierówną walką, jaką przyszło jej stoczyć w starciu z piekłem wojny. W jaki sposób te dwie postaci są połączone? Tę tajemnicę zdaje się wyjaśniać list z Izraela, który staje się przyczynkiem do pewnego śledztwa, polegającego na badaniu minionych zdarzeń. To właśnie z ludzkiej wnikliwości wyłania się obraz nie tylko życia kilku kobiet, ale przede wszystkim opowieść o losach żydowskiej społeczności w Białej Podlaskiej w czasach, kiedy pod rządami Niemców utworzono weń getto. Autorka bardzo wnikliwe, bazując na znalezionych materiałach, opisuje przejmującą historię tych, których chciano zgładzić. Tych, którzy kiedyś stanowili znaczny procent mieszkańców Białej, a teraz stali się głównym celem działań okupanta. To kolejna z takich powieści, które skłaniają do zgłębienia wiedzy na temat opisywanych w niej faktów, bowiem czytelnik ma okazję, niejako z autorką, krok po kroku, stopniowo odkrywać sekrety zamknięte szczelnie na kartach historii oraz w pamięci tych, którzy byli naocznymi świadkami tamtych wydarzeń.
„Kamienica” to z jednej strony opowieść, która znajdzie uznanie w oczach miłośników powieści z historią w tle, ale z drugiej strony, także tych, którzy lubują się w powieściach obyczajowych, które są utkane na fundamencie wątku kobiecej przyjaźni. Współczesna część książki pokazuje w głównej mierze, jak mocna może być relacja między przedstawicielkami płci pięknej, a jednocześnie zdaje się zadawać kłam temu, że jest ją w stanie zniszczyć mężczyzna, który chyba nie do końca ma świadomość, z czym i z kim zadarł. W powieści nie brakuje tych trudnych momentów, bo Agnieszka Panasiuk wzięła na tapet także motyw poszukiwania własnych korzeni i związane z tym uczucie niepewności oraz strachu przed tym, że to, co do tej pory było nam znane, co traktowaliśmy jako pewnik i stałą, która dawała nam poczucie bezpieczeństwa wynikające z przynależności do rodziny, może zostać zachwiane. Na pierwszy plan wysuwają się również relacje damsko-męskie, które dodają całej opowieści nieco pikanterii. Jest i miłość, która czasami pojawia się w momencie, kiedy zostaliśmy najbardziej zranieni i nie spodziewamy się, że coś w tej materii może dobrego nas spotkać. Jak widzicie „Kamienica” to kompilacja emocji, tajemnicy oraz całej palety uczuć, co sprawia, że czytelnik z żalem przewraca ostatnią stronę. Dlatego też bardzo się cieszę, że to dopiero początek literackiej przyrody z czterema przyjaciółkami.

Podsumowując:

Jeśli lubicie odkrywać sekrety, to ta powieść jest dla Was. Jeśli w książkach poza rozrywką szukacie również wiedzy na tematy dotąd nieznane, chcecie poznawać minione wydarzenia, których wcześniej nie było Wam dane zgłębić, to koniecznie sięgnijcie po „Kamienicę”. To bardzo udana kompilacja gatunkowa, w której autorka z powodzeniem łączy różnorodne wątki, splatając je w wielobarwny patchwork ludzkich losów, zarówno tych teraźniejszych, jak i tych z przeszłości naznaczonej piętnem wojny. Opowieść o kobiecej sile i przyjaźni, która, choć wystawiona na niejedną próbę, zawsze przetrwa, jeśli zbudowana jest na wzajemnej szczerości i zaufaniu. Powieść, w której królują tajemnice sprzed lat, a także miłość, która czasem zupełnie niespodziewanie może pojawić się w naszym życiu; która potrafi wzrastać także na nieurodzajnym gruncie i wbrew wszelkim przeciwnościom losu. 

Książkę można zamówić tutaj: KLIK

 
 
[post sponsorowany przez wydawnictwo Szara Godzina] Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana