"Po tamtej stronie rzeki" - Ewa Szymańska

- Cuda się zdarzają [...] - Przytrafiają się nawet tym, którzy już w nic nie wierzą".

Rok 1939. Szymon Borkowski pracuje w majątku ziemskim hrabiego Przyłuskiego, jest bardzo dobrym zarządcą, szczęśliwym ojcem i mężem. Rodzinną sielankę przerywa wojna. Gdy na Borycin spadają bomby, jego żona Bogumiła właśnie rodzi piąte dziecko.

Borkowscy próbują przetrwać w okrutnej rzeczywistości. Jedni mieszkańcy wioski znikają bez wieści wywożeni w głąb Syberii, inni padają ofiarą niemieckich represji. Pogodzenie troski o rodzinę z własnymi wartościami i honorem nie jest łatwe. Kiedy Szymon angażuje się w działalność polskiego podziemia, Bogusia każdego dnia drży o bezpieczeństwo najbliższych. Pomiędzy małżonkami narasta konflikt i coraz bardziej się od siebie oddalają. Życie jednak lubi zaskakiwać…
Po tamtej stronie rzeki to dramatyczna opowieść o woli przetrwania, która każe na gruzach budować nowy dom, i miłości, która wszystko wybacza. W tle opowieści o rodzinie Borkowskich autorka ukazuje losy mieszkańców Podlasia od wybuchu wojny, przez radziecką i niemiecką okupację, aż po pierwsze powojenne lata w komunistycznej Polsce.
Życie bywa różne. Czasami płynie niczym rwąca rzeka, zabierając ze sobą wszystko, co złe, odcinając nas od wszelkich trosk i obdarowując szczęściem. Innym zaś razem, doświadcza boleśnie, testując naszą odporność. I chociaż mawia się, że każdy swym sterem, żeglarzem, okrętem, to nie zawsze mamy wpływ na to, co dzieje się wokół. Na okoliczności, w których przyjdzie nam żyć i często stawać w szranki z przeszkodami trudnymi do pokonania…
Ewa Szymańska w nowej książce kreśli obraz codzienności zwykłych ludzi, którzy nie tylko musieli walczyć o przetrwanie, ale także byli niczym bezwolne lalki w mackach kolejnego okupanta. To on nadawał rytm ich dniom, często zmuszał do czynów, za których niechcianą akceptację, musieli płacić społecznym ostracyzmem.
Na tle historycznych wydarzeń, które autorka oddaje wiernie za pomocą wnikliwych opisów, rozgrywa się życie rodziny. Młodej dziewczyny, która zapałała uczuciem do starszego mężczyzny. Która szybko została żoną i matką, niosąc na barkach trudy codzienności, ale także strach i obawę o bezpieczeństwo męża, który uwikłany był w nielegalne, na tamte czasy, aktywności. Czytelnik obserwuje, jaką przemianę przechodzi Bogumiła, jej kolejne błędy, wynikające nie tyle z premedytacji, ile niedoświadczenia, młodości i kierowania się emocjami. A te w młodej kobiecie buzują, a ona sama nie zawsze potrafi je okiełznać.
„Po drugiej stronie rzeki” to odmalowany z pieczołowitością obraz losów mieszkańców Podlasia. Ich radości i smutki, które były częstszym zjawiskiem, kiedy do domów i gospodarstw zaglądało ubóstwo i głód. A także strach, który paraliżował, który zmuszał do kolejnych pożegnań tych, którzy byli wywożeni lub sami uciekali przed zbliżającym się złem, jakie nieśli niemieccy i radzieccy okupanci.
Podsumowując:

„Po drugiej stronie rzeki” to niespieszna opowieść o zwyczajnej codzienności na tle wojennej zawieruchy. O życiu, które okupione strachem, nijak przypomina idyllę, jakiej oczekiwałaby młoda dziewczyna, która wraz z wyjściem za mąż, marzyła o spokojnym domu i szczęściu u boku ukochanego mężczyzny. To historia, która ukazuje obraz ówczesnej egzystencji sterowanej przez okupantów, którzy nie mieli litości dla podległych im mieszkańców Podlasia. Ewa Szymańska nie szczędzi prawdy, która jest przejmująca, nawet jeśli przeplatana pozornie zwyczajnymi problemami rodziny Borkowskich. To opowieść o przymusowych pożegnaniach, o pełnej nadziei oczekiwaniu na powrót tych, którzy odeszli, nawet jeśli w tamtych czasach nadzieja była towarem deficytowym. Powieść autorki to także historia o woli przetrwania, która każe nam walczyć nawet wówczas, kiedy wydaje się, że już nie ma o co… Która skłania do mozolnego odbudowywania tego, co zdawało się bezpowrotnie utracone. I nie tylko, jeśli chodzi o dom, ale także o relacje nadszarpnięte przez lata. To wreszcie opowieść o miłości, która chociaż burzliwa, potrafi wiele znieść i równie wiele wybaczyć. 

Książkę można zamówić tutaj: KLIK

[materiał sponsorowany przez Wydawnictwo Szara Godzina]


Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana