"Świąteczne zmysły" - Ilona Gołębiewska

Zatrzymane w kadrze - szczególne świąteczne wspomnienie? 


Wyjątkowo pamiętam scenę z dzieciństwa, miałam wtedy niecałe 5 lat. Po Wigilii w rodzinnym domu pojechaliśmy w odwiedziny do dziadków, mieszkających w drewnianym domu w niewielkiej miejscowości na Mazowszu. Usiedliśmy wszyscy przy starym kaflowym piecu, śpiewaliśmy kolędy i żartowaliśmy. Potem dziadek i babcia opowiadali jak wyglądały ich święta, gdy byli małymi dziećmi, co mnie jako małej dziewczynce trochę trudno było sobie wyobrazić. Niestety to były ostatnie święta spędzone z dziadkami. Odeszli w kolejnym roku, w odstępstwie kilku miesięcy.

Jaka melodia kojarzy Ci się ze świętami?

Jak dla mnie jest to najpiękniejsza kolęda jaką znam, czyli „Gdy Śliczna Panna”.


 
poCZUJ ducha świąt. Jakie emocje towarzyszą Ci podczas świąt? 
 
Kolejne święta to tak naprawdę kolejny rok życia i zawsze jestem wdzięczna za to, że wszyscy są zdrowi, marzę o tym, by było coraz mniej kłopotów i by każdy z rodziny spełnił swoje marzenia. Poza tym wspominam tych, których już nie ma, wspominam różne sceny z poprzednich świąt. Dzwonię do dawno niesłyszanych przyjaciół. I robię dużo zdjęć, by wspominać te piękne chwile przez kolejne miesiące.

Jaki zapach kojarzy Ci się przede wszystkim ze świętami? 


Zapach igliwia. W domu rodzinnym co roku w salonie stoi ogromna choinka. Nie dość, że pięknie przystrojona, to jeszcze niesamowicie pachnie. Lubię też zapach sianka pod obrusem. I aromat świec, które sama robię, a potem dekoruję nimi dom, by w ten szczególny czas mieć w pomieszczeniach piękne ciepłe światło.


                                        Ulubione smaki świąt?


Oddam wszystkie skarby świata za pierogi z kapustą i grzybami, kutię, barszcz grzybowy i barszcz czerwony z uszkami. Uwielbiam zresztą wszystkie potrawy wigilijne. 
Co jest dla ciebie najważniejsze w czasie świąt, co odbierasz SZÓSTYM zmysłem?

Obecność tych, których już nie ma. Głęboko wierzę w to, że patrzą na nas gdzieś z góry i cieszą się, że podtrzymujemy rodzinne tradycje. Bardzo za nimi tęsknię.

Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana