"Świat do remontu. Cele zrównoważonego rozwoju. To, o czym dorośli ci nie mówią" - Boguś Janiszewski

Nie mamy planety zastępczej, a na tej, na której mieszkamy, sporo się popsuło. Jakie jest wyjście? Trzeba zrobić remont, i to generalny. Dowiedz się, co wymaga pilnej naprawy i jakie są na to plany i pomysły.

Dzieci zadają całe mnóstwo pytań. Co jednak, kiedy poziom ich trudności wzrasta, a wśród obszarów zainteresowania najmłodszych pojawiają się takie tematy jak: wojna, głód i bieda, zanieczyszczenie planety czy równouprawnienie dla każdej z płci. Jak rozmawiać z dzieckiem o tych, jakże ważnych sprawach, dostosowując to do jego wieku? Odpowiedzią na to pytanie jest książka „Świat do remontu. Cele zrównoważonego rozwoju”. Trafny zdaje się podtytuł: „To, o czym dorośli ci nie mówią.* Bo sami nie wiedzą”. Czas zatem, drogi rodzicu, trochę się doedukować. W publikacji zabieramy się za naprawę Ziemi, mając konkretny plan działania. W tydzień mają się dokonać znaczące postępy, w przeciwnym razie ludzie… zostaną zastąpieni kimś innym. Nasza bohaterka Gaja ma trudny orzech do zgryzienia, bowiem na jej liście znajdują się takie palące sprawy jak: organizacja, bieda, jak żyć, kiedy czegoś brakuje, wojny, prawa oraz plan B, który na dobrych celach jest zbudowany. Autor prowadzi nas przez wszystkie tematy,
podzielone na rozdziały, w dosyć nietuzinkowy sposób; z jednej strony, w przystępny dla dziecka sposób, próbuje wyjaśnić, skąd wzięły się poszczególne problemy, bada ich genezę, specyfikę, omawia różnice, a z drugiej, każda z nich jest opatrzona komiksowym komentarzem. Ciekawym zabiegiem wydaje się fakt, że autor przedstawia niektóre zagadnienia na przykładzie zwierząt, co w moim odczuciu ułatwia dziecku zrozumienie, trudnych dla niego bądź co bądź, tematów. Jedną z kluczowych spraw, poruszonych w książce są cele zrównoważonego rozwoju, i tutaj ponownie mamy wersję dla starszego czytelnika, a dodatkowo na końcu publikacji, znajduje się oficjalna lista spraw do naprawienia… po dziecięcemu. Ta książka nie tylko pomaga nam – rodzicom w wyjaśnieniu tematów, które na co dzień może trudno nam przełożyć z dorosłego na dziecięcy punkt zrozumienia, ale także wspiera zrównoważony rozwój, pokazując, że możemy to robić każdego dnia. W końcu wielka zmiana zaczyna się od małych rzeczy, a mały człowiek, który ma wpojony dobry przykład, też może się do tego przyczynić. Trzeba tylko podjąć wyzwanie. Zatem do dzieła!

Książeczka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat i myślę, że przedział wskazany przez wydawcę, jest adekwatny do treści.

Książkę można zamówić tutaj: KLIK

[współpraca reklamowa z Publicat S.A.]

 

Komentarze

instagram

Copyright © NIEnaczytana