listopada 01, 2017

ILONA GOŁĘBIEWSKA - "POWRÓT DO STAREGO DOMU" [AUDIOBOOK]

To historia o miłości do rodzinnego domu oraz poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi …

Dom rodzinny jest czymś, z czym zazwyczaj mamy pozytywne skojarzenia. To miejsce gdzie spędziliśmy beztroski czas dzieciństwa, gdzie bawiliśmy się, uczyliśmy, przeżywaliśmy pierwsze radości i smutki. Dom to rodzina, to poczucie bezpieczeństwa, to oaza, do której zawsze można wrócić, bez względu na to jak potoczą się nasze życiowe losy...
Czas leczy rany? Nie sądzę. Raczej uczy, jak należy z nimi żyć.”
Alicję Pniewską poznajemy w trudnym momencie jej życia. Właśnie dowiedziała się, że jej mąż ją zdradził, a jej dotychczasowy świat runął jak przysłowiowy „domek z kart”. Niezastąpiona w ciężkich chwilach dla bohaterki jest jak zawsze jej przyjaciółka – Dorota, oraz jej mąż, którzy wspierają Alicję i nie pozwalają jej się załamać.
Zdrada zawsze jest bolesna, nie można przejść obok niej obojętnie, zwłaszcza gdy tak bardzo ufaliśmy drugiej osobie. Alicja nie potrafi sobie poradzić z targającymi nią emocjami, dlatego wyjeżdża do rodzinnej miejscowości – Pniewo. Tam stoi jej dom, który postanawia odnowić, aby stał się jej nowym „miejscem na ziemi”. Na swojej drodze spotyka wielu ludzi, którzy pomagają jej zrealizować to marzenie, ale również takich, którzy będą próbowali zburzyć jej, z takim trudem odbudowywany, spokój. 

***

Ilona Gołębiewska w swojej książce „Powrót do starego domu” przenosi nas w realia małego miasteczka. Oprócz historii głównej bohaterki, poznajemy także losy wielu postaci, które są nie tylko tłem, ale odgrywają równie ważną rolę w całej fabule. Dzięki drobiazgowemu wykreowaniu bohaterów drugoplanowych, możemy doświadczyć małomiasteczkowej mentalności, poznać dramaty i problemy mieszkańców Pniewa. Autorka nadaje każdemu z bohaterów swoisty koloryt, który sprawia, że każdy z nas może odnaleźć wśród nich swój odpowiednik. Jeśli do tego dodamy malownicze opisy przyrody, tajemnicę z przeszłości oraz miłość, to mamy receptę na historię, od której nie sposób się oderwać. 

***
Strach to wytwór naszych myśli. Sami wywołujemy swój strach, ponieważ nie radzimy sobie z tym co obce i nieznane. Odwaga to nic innego jak panowanie nad nim. Nigdy nie odkładaj niczego na później, nie uciekaj przed trudnościami, które stawia przed tobą życie. Ucieczka nic nie da, tylko jeszcze bardziej pogłębi twój strach.”
Urzekająca w całej historii jest pięknie opisana więź, jaka łączyła Alicję z jej dziadkiem. Odnoszę wrażenie, że to nie sam dom, ale właśnie on stanowi archetyp poczucia bezpieczeństwa oraz mądrości życiowej. Autorka często stosuje retrospekcję, dzięki czemu razem z główną bohaterką przenosimy się w czasy jej dzieciństwa, możemy poczuć radość jaka towarzyszyła małej dziewczynce podczas zabaw w tym urokliwym miejscu oraz rozmów z ukochanym dziadkiem.

***

Nie mogę nie nawiązać również do zalet audiobooka, a jedną z najważniejszych jest z całą pewnością lektor. Nieoceniona Joanna Gajór doskonale sprawdza się w tej roli. Jej ciepły głos, wpisuje się idealnie w klimat książki i dodatkowo ubarwia wykreowany w niej świat, poprzez świetnie poprowadzoną narrację.

Podsumowując:

„Let me go home
I've had my run, baby I'm done
I've gotta go home
Let me go home...”

[tłum.
Pozwól mi wrócić do domu
Miałem swój czas, to się skończyło
Muszę wrócić do domu
Pozwól mi wrócić do domu.]

Książka od początku kojarzyła mi się z piosenką „Home”, wykonywaną przez Michaela Buble. W swojej powieści Ilona Gołębiewska uświadamia nam jak istotną rolę odgrywa w naszym życiu pochodzenie, jak silnie może wpływać na nas to, gdzie zapuścimy swoje korzenie.
„Powrót do starego domu” to ciepła, pełna nadziei historia, która zapada w pamięć. To opowieść, która pokazuje, że zawsze warto walczyć o swoje szczęście, bez względu na to na jakim zakręcie życiowym się znajdziemy, bo w końcu wszystkie drogi prowadzą do … domu. 

Za możliwość wysłuchania audiobooka dziękuję autorce oraz Storybox.pl. 

https://www.facebook.com/golebiewska.ilona.pisarka/

3 komentarze:

  1. Pięknie napisana recenzja, z której każdym słowem się zgadzam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie napisana recenzja, z której każdym słowem się zgadzam :)

    OdpowiedzUsuń

"Życie po tobie" - Klaudia Bianek

Wiedziałam, że moja miłość do Artura nie miała daty ważności. Wiedziałam, że nawet za dziesięć lat nadal będę kochać go bez granic. Z ...

Copyright © 2016 NIEnaczytana , Blogger